"İngilizce Kaç Kelime Biliyorsunuz?" - Test Your Vocabulary | İngilizce Geliştir

1 Nisan 2018 Pazar

"İngilizce Kaç Kelime Biliyorsunuz?" - Test Your Vocabulary

Eminim birçoğumuzun aklına "Acaba İngilizce kelime bilgim ne seviyede" diye sormak gelmiştir, tabii İngilizce sözlüğü alıp tek tek bildiğimiz kelimeleri işaretleyemeyeceğimize göre, örneklem yoluyla tahmini bir sonuç elde edebiliriz. İşte bunu yapabilmemize olanak sağlayan bir site var, "Test Your Vocabulary"

Kaç Kelime Biliyorum?

Esasında bu siteyi uzun zamandan beri biliyordum, fakat birkaç ay önce buraya tekrardan denk geldim ve kendimi test ettim. Yaklaşık 9.000 civarı bir kelime adedi çıktı, 1 hafta önce tekrar denedim bu kez de 10.500 kelime bildiğim sonucunu aldım. Bu süre zarfında 500 yeni kelime öğrenmiş olsam artı-eksi 1000 farkla az çok bir fikir verdiğini düşünebiliriz.

Peki site nasıl çalışıyor derseniz oldukça basit, yalnızca bildiğiniz kelimeleri işaretliyorsunuz, ilk adımda en temel kelimelerden itibaren kademe kademe zorlaşarak kelimeler gösteriliyor. Bu sayede kelime bilginizin ne seviyede olduğu hesaplanıyor. İlk etapta sadece basit denebilecek kelimeleri işaretlerseniz 2. etapta da benzer seviyede kelimeler geliyor, ilk etaptaki kelimelerin önemli bir kısmını biliyorsanız bu sefer de 2. etapta daha az bilinen hatta sadece ana dilde İngilizce konuşan kişilerin aşina olduğu kelimeler karşınıza geliyor.

İkinci etaptaki kelimeleri de tamamladıktan sonra istatistik oluşturmak adına çok kısa bir anket yapılıyor, anket tamamlandıktan sonra da sonuçlar yansıtılıyor. Dediklerine göre ana dili İngilizce olanların bildiği ortalama kelime sayısı 20 bin ile 35 bin arası iken, İngilizceyi sonradan öğrenen kişilerin bildiği kelime sayısı 2.500 ile 9.000 arası çıkmış. İlginç bir sonuç. Ana dili İngilizce olanlar kadar kelime bilebilmek için muhtemelen birkaç yıl İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak gerekiyor diye düşünüyorum, veya Türkiye'de bu kelime seviyesine ulaşmak istiyorsak olabildiğince Türkçe içerikten uzak durarak İngilizceye daha fazla maruz kalmak gerekecek gibi görünüyor, fakat bunu da ne kadar gerçekleştirebiliriz bilmiyorum.

Sonuç

Elbette burada yazan sonuç yukarıda da belirttiğim gibi yüzde 100 kesin sonuç vermiyor, fakat fikir vermesi açısından deneyebilirsiniz. Şunu da hatırlatayım İngilizcede yüz binlerce kelime var, hepsini öğrenmemizin imkanı yok, önemli olan ihtiyacınız kadarını öğrenmek, neyi amaçlıyorsanız (iş, eğitim, gönül işleri veya bunların hepsi) o doğrultuda gerekli kelimeleri öğrenmek işinizi görecektir diye düşünüyorum.

Sitenin adresi http://testyourvocab.com/, soldaki bağlantıdan siteye ulaşabilir, İngilizce kelime seviyenizi test edebilirsiniz. Dilerseniz yorumlarda bildiğiniz kelime sayısını paylaşabilirsiniz. :)

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, her türlü görüş ve önerinize açığım, alttaki sosyal medya hesaplarından takibe almayı unutmayın. :)

Facebook sayfam için https://www.facebook.com/ingilizcegelistir/

Twitter sayfam için https://twitter.com/engingilizce

Instagram sayfam için https://www.instagram.com/engingilizce/

8 yorum:

 1. 5110 çıktı

  YanıtlaSil
 2. 2250
  1 ay sonra bidaha geleyim en iyisi ben

  YanıtlaSil
 3. 2640 çıktı fakat bu kadar kelimeyi bilmiyor oluşumdan eminim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadat kelime biliyorsaniz orta seviyeden bir tik fazla ingilizce konusuyor olmanız lazım

   Sil
 4. Alttaki linkte tezimde kullandığım kelime testi var. Güzel bir test. Orada da puan alabilirsiniz.

  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXbLYNTRpJkPETcnFFw3xpiDDEmJDHK1kvbXPmQQw8_k9v-w/viewform

  YanıtlaSil
 5. 2020 kelime sizce nasıl

  YanıtlaSil