Babilanka.com Faydalı Mı? | İngilizce Geliştir

25 Şubat 2018 Pazar

Babilanka.com Faydalı Mı?


Bu sitede tanıtabileceğim web siteleri ve uygulamalar bulabilmek adına sık sık internette aramalar yaparım. Geçenlerde denk geldiğim bir siteden sizlere bahsetmek istiyorum. Mustafa Erdoğan isimli 8 dili konuştuğunu iddia eden bir gencin kurduğu, bu 8 dili öğrendiği yolla İngilizce öğrettiğini söylediği Babilanka.com.

Babilanka.com ve Sitenin Sahibi 8 Dili Konuşabilen Türk Genci Mustafa Erdoğan

Sitenin kurucusu olan Mustafa Erdoğan esasında 2017'nin ortalarında hazırladığı bir video'da 8 dili akıcı konuşabildiğini ve bunu nasıl yaptığını o dilleri konuşarak gösterdi. İlgili video'yu öncelikle izlemenizi tavsiye ederim. Anlattığına göre Boğaziçi Üniversitesinde bir gün 15 dil konuşabilen bir profesörle tanışmış ve bu kişinin metodundan faydalanarak bu dilleri öğrenmiş, dilleri konuşarak belli bir seviyeye getirmiş ve ardından gittiği yerlerde o dille alakalı pratik yaparak öğrendiği dilleri pekiştirmiş.

Şimdi yukarıda da belirttiğim gibi bu kullandığı yöntemi alıp bir belli bir set haline getirmiş ve bu seti belli bir ücret karşılığında kullanıcılara sunuyor.

Öncelikle şunu da belirteyim herhangi bir reklam vs. yapmıyorum, söz konusu kişiyle hiçbir tanışıklığım yok, sadece kendi görüşlerimi yazacağım, satın alıp almamak siz okuyuculara kalmış.

Doğrusunu söylemek gerekirse satışa sunduğu seti alıp denemedim. Neden denemedin diye soracaksanız, ortada deneyebileceğim bir materyal yoktu. Deneme materyali olarak sadece 2-3 pdf bulabildim. Bana kalırsa bu bir eksi, en azından 1-2 deneme dersi konulması içerik hakkında fikir oluşturması açısından önemli.

Web sitesinde 3 ayda İngilizce öğrenmeyi vaadeden bir program var. Anlattığına göre günde 15 dakika boyunca konuşmacının söylediklerini tekrarlıyorsunuz, daha sonra da ilk aşamada kullanılan cümleleri Türkçeleri ile karşılaştırarak anlama yetisini geliştiriyoruz.
Programın Web Sayfasında Yer Alan Tanıtımı

Açık konuşayım kulağa hoş gelse de ben ortada yeni bir şey görmüyorum. Başta Effortless English olmak üzere piyasada mevcut onca şeyin bir tekrarı olmuş. Effortless English 100 dolar iken, bu program 129 TL. Effortless English daha pahalı elbette ama içeriği de aynı oranda daha zengin.

Aynı kişinin bu kez Udemy'de yayınlanan bir programı daha var, "Learn How to Speak a Language in 6 Months" isminde. Sanırım burada da bir dili nasıl öğrenebileceğimizi öğretiyor, diğer bir deyişle bize tüyolar veriyor. Bu yazıyı yazdığım tarihte 37,99 TL'ye satılıyor ama Udemy'nin saçma fiyat politikası yüzünden söz konusu programı 20 TL'nin altına dahi bulabilirsiniz. İçeriği ilginizi çekiyorsa bir göz atabilirsiniz.

Babilanka'yı Neden Güvenilir Bulmadım?

Esasında iki sebebi var, birincisi video'da 15 dil bilinen hocayla alakalı bir bilgi verilmemiş olması, bu kişinin gerçekten olup olmadığı konusunda insanı şüpheye düşürüyor. İkincisi ve kanımca en önemlisi, site video'da o dilleri tamamen hatasız konuşabilmesi. Sizin de takdir edeceğiniz üzere bir insan 6-7 dili bir kere bile teklemeden 5 dakika boyunca konuşamaz, hele ki o dillerden 1-2 tanesini yakın zamanda öğrenmeye başlamışsa, muhtemelen söz konusu kişi metni önceden hazırladı ve yine pek muhtemelen iyi bilmediği dilleri konuşma esnasında kullandığı kelimeleri Türkçe okunuşları ile yazdı, bu sayede telaffuz hatası yapmadı. Normal bir video'da elbette önceden hazırlık yapmak eleştirilecek bir şey değil, ama bakın ben böyle yabancı dil konuşabiliyorum dediğin bir video'yu doğal olmayan bir şekilde hazırladığında sattığın ürünün gerçekliğine gölge düşecektir kanısındayım.

Sonuçta Babilanka Denemeye Değer mi?

Şurası kesin ortada bir pazarlama girişimi var, kanımca başarılı olmuş bir pazarlama girişimi var. Faydalı olup olmadığı konusunda deneyenler daha iyi cevap verecektir elbette, benim fikrimi soracak olursanız elbette bir faydası olacaktır, gerçekten de program esnasında istenilenler yapıldığında İngilizceniz bir noktaya kadar gelişecektir, fakat devrim niteliğinde olduğunu veya 3 ayda İngilizce öğretebileceğini düşünmüyorum.

129 TL vermek istemeyen veya 129 TL verecek maddi gücü olmayanlar var elbette, onlara bu siteyi tavsiye etmiyorum. yerine aynı metodu, yani konuşma metnini 2-3 kere dinleyip özümseme ve tekrarlama yöntemini 6 Minutes English podcast'leriyle bedavaya yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda da İngilizceniz gelişecektir hiç kuşkunuz olmasın. Peki o zaman "niye bu tarz programlara para veriyoruz, ne gerek var" diye sorabilirsiniz, bence de pek gerek yok, internette hali hazırda bedava olan yüzlerce kaynak var diye düşünüyorum.

Parayla daha profesyonel bir eğitim programı almanın en büyük avantajı içeriğinin daha derli toplu olarak ve daha kapsamlı bir şekilde kullanıcıya aktarılmış olması kanımca, Babilanka'nın içeriğini bilmediğimden yorum yapmaktan kaçınıyorum, bu nedenle kullanmış olanların yorumları daha değerli.

Babilanka'nın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Satın almadan önce siteyi ve programı inclemenizi tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, her türlü görüş ve önerinize açığım, alttaki sosyal medya hesaplarından takibe almayı unutmayın. :)

Facebook sayfam için https://www.facebook.com/ingilizcegelistir/

Twitter sayfam için https://twitter.com/engingilizce

Instagram sayfam için https://www.instagram.com/engingilizce/

2 yorum:

 1. Satın almadığınız, içeriğini görmediğiniz bir ürünü incelemeniz çok garip olmuş. Metodun bahsettiğiniz podcastle aynı olduğunu satın almadan nasıl anladınız? Bırakın denemeyi, daha metodun içeriğini bile bilmeden inceleme yapmışsınız. Metot effortless English ya da benzeri popüler metotlardan farklı, ben kullanıyorum ve memnunum. Daha önce denediğim programlardan oldukça farklı. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz.

  YanıtlaSil
 2. Hocam merhaba, öncelikle değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

  Evet önceden de belirttiğim gibi programı satın almadım. O nedenle yaptığım yorumlar yüzeysel olmakla birlikte işin daha çok pazarlama yönüne yönelik oldu. Eleştirilerimin ana noktası en azından Lingusta'nın aksine programın içeriğinin ne olduğuna ilişkin fikir vermesi açısından ücretsiz demo dersleri sunmamaları oldu. 2-3 adet pdf'ten açıkçası hangi yöntemle İngilizce öğretildiğine ilişkin çıkarım yapabilmem zor elbette.

  Sitede ağırlıklı olarak kullandığım veya denediğim programları inceliyorum, fakat elbette denemediklerimi de önceden denemediği belirtirek izlenimlerime dayanarak yazıyorum. Sizlerin yorumları bu nedenle önemli. Deneyen arkadaşlar yorum yaparlarsa programı satın almayı düşünenler için faydalı olur.

  Tekrardan teşekkürler. Kolay gelsin. :)

  YanıtlaSil