İngilizce Kursları Ne Kadar Faydalı | İngilizce Geliştir

28 Eylül 2017 Perşembe

İngilizce Kursları Ne Kadar Faydalı

Klasik bir İngilizce kursu "stok görüntüsü" :)
Türk eğitim sistemi sağolsun, anaokulundan başlamak üzere 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul, 4 yıl lise ve 4 yıl da üniversite olmak üzere en az 16-17 yıl İngilizce öğrenimi görmemize rağmen İngilizceyi bir türlü öğrenemediğimizden ötürü çareyi kurslara gitmekte buluyoruz. İngilizce kursları gerçekten de İngilizce öğretiyor mu? Gelin hep beraber bunu tartışalım.

İngilizce Kursları Nedir?

Esasında “İngilizce kursu” denildiğinde özel dersi veya okulda verilen okul sonrası İngilizce derslerini de anlayabiliriz. Ancak bu yazıda Türkiye’deki dil kursları ve bu kurs merkezlerinde verilen dil öğretimi kastedilecektir. Bu kurslarda kişi İngilizce kursun hazırladığı seviye tespit sınavının sonucuna göre belli bir kurdan başlar, her sınıfta 1 veya 2 kişi yabancı hoca eşliğinde o kurun müfredatı işlenir. Dönem sonu yapılan kur sınavında kişi başarılı olursa bir üst kura yükselmeye hak kazanır. En sonunda Advanced denilen en üst seviye kuru bitirdiğinde kişinin TOEFL veya IELTS kurslarından birisini alması beklenir, bu kursları da tamamlayıp ilgili testlerden yüksek puan alarak İngilizce bildiğini belgeler. Eğer kişi İngilizceyi hiç bilmiyorsa bu durumda önce Türk bir hoca eşliğinde 1-2 aylık İngilizce hazırlığa tabi tutulur. Ardından en alt seviyeden yine yabancı bir hoca eşliğinde kursuna devam eder.

Kulağa oldukça makul ve mantıklı görünüyor. Fakat ne yazık ki çoğu zaman işler bu doğrultuda ilerlemiyor.

İngilizce Kurslarının Avantajları ve Dezavantajları

İngilizce “essay” (makale) yazmış olanlar tahminimce  "avantaj ve dezavantaj" konulu essay formatına oldukça aşinadırlar. Ben de İngilizce dil kurslarının avantajlarını ve dezavantajlarını bu formatta yazmak istiyorum. :)

Önce dezavantajlarından başlayalım, bir kere İngilizce kurslarının elinde ne yazık ki sihirli değnek yok, yani “kursa gittim İngilizceyi öğrenirim kesin” düşüncesiyle o kurslara kaydolmamanızı tavsiye ederim. Bireysel çaba göstermeden sadece kursta gördüğünüzle yetindiğiniz takdirde İngilizceyi öğrenmenizin imkanı yoktur. En iyi kursa dahi gitseniz bu durum geçerli.

İngilizce kurslarının bana kalırsa en büyük dezavantajı kötü bir kursa denk geldiğinizde İngilizce öğrenme isteğinizin azalmasıdır. Kötü kurstan kastım hocanın kötü olması, sınıf mevcudunun kalabalık olması, öğrenim materyallerinin yetersizliği sayılabilir. Biraz açmak gerekirse size İngilizce öğretecek kişinin öncelikle İngilizceyi çok iyi bilmesi ve öğretebiliyor olması gerekir. Ne yazık ki birçok kurs sırf anadili İngilizce diye İngilizce öğretemeyen kişileri işe alıyor. Bu kişiler en basit gramer kurallarını dahi bilmeden karşısındakine İngilizce öğretmeye çalışmaktadır. Bu da yanlış bir  İngilizce öğrenmenize yol açacaktır. Bazı kurslar da sırf yabancı olsun fakat masraf yapmayayım diyerek ucuz fakat İngilizce bildiği iddia edilen yabancıları hoca yapmaktadır. İngilizcesi iyi olan (illa native olmalarına gerek yok) ve bu işi yapabilecek beceriye sahip kişilerden İngilizce öğrenmeniz sizin lehinize olacaktır.

Sınıf mevcudunun fazla olması da öğrenmeyi etkileyen etmenlerdendir. 15-20 kişiden fazla mevcuda sahip sınıflarda hoca sizinle doğru dürüst ilgilenemez, bu da İngilizcenizi geliştirme fırsatı bulmanızı güçleştirir. O nedenle kursa gittiğinizde çalışan vs. değilseniz hafta içi sabah veya öğleden sonrayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Hafta sonu kursları bilhassa alt kurlarda daha kalabalık oluyor. Üst kurlara geçen kişi sayısı daha az olduğundan alt kurlardaki yoğunluk pek olmuyor. Ancak alt kurlarda hocalar ne kadar ilgi gösterirse temelinizi sağlam atma ihtimaliniz o denli yüksek olur. O yüzden sınıf mevcudunun az olması oldukça önemli.

Peki avantajı nedir diye soracak olursanız, bir kere kursa giderek İngilizce öğrenimi için belli bir tempo yakalama fırsatı edinirsiniz. Haftada en az 2 gün büyük oranda İngilizce konuşulan bir ortamda sizin gibi İngilizce öğrenme hevesli kişilerle bulunmak İngilizcenize mutlaka katkı yapacaktır. Zaten ben kursa gidip de İngilizcesini hiç geliştirememiş kimse duymadım, İngilizceyi istediği seviyede geliştirememiş çok kişi gördüm ama sıfır olarak başladığı kursa düzenli katılım göstererek belli bir seviyede İngilizce öğrenmiş çok insan gördüm.

Kursların belki de en büyük artılarından biri derslerin ardından ekstra konuşma derslerine katılmanıza olanak tanınması, ek konuşma derslerine ki bu derslerde gözlemlediğim kadarıyla çok insan olmaz, katılıp yabancı hocalarla bol bol konuşma pratiği yaparsınız.
Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'taki bir İngilizce kursuna ait görüntü

Sonuç Olarak İngilizce Kursları Faydalı mı?

Buna cevap olarak şunu söyleyebilirim, kurslar bir yere kadar faydalı, fakat bir noktadan sonra bireysel çaba gerekiyor. Yani kursa katılıp ders sırasında alıştırmaları yapmak size İngilizceyi öğretmez, öğretse bile normalde öğrenebileceğiniz hızın çok altında bir hızla İngilizce öğrenirsiniz, ve işin üzücü tarafı en azından kendi gittiğim kurs için konuşursak ki çoğu diğer kursun da bundan farklı olduğunu düşünmediğimi belirteyim, seviye belirleme sınavları, kur atlama sınavları vs. hep aynıydı, yani soruları önceden öğrenip sınava girsen bütün kurları rahatlıkla geçebilirdin, ben açıkçası iş aradığım dönemde bir yakınımın kurunu devraldığımdan kursa kaydolmuştum. Advanced’den başlamış olmama rağmen bu demek oluyor ki diğer katılımcılar da advanced’idi, sınıfta İngilizce en basit şeyleri dahi bilmeyen, çok basit cümleleri dahi kurmakta zorlanan öğrenciler mevcuttu. İngilizceleri nispeten iyi olanların ise önceki kurlarda sıklıkla konuşma derslerine katıldığını öğrenmiştim.

Yani o kurslarda yüksek seviye çıkmış olmanın pek bir olayı yok. Onlar genelde ücretsiz tekrar vermemek için okulun yaptığı çakallıklar. Malum derse düzenli katılıp da sınavları geçemezseniz aynı kuru tekrar ücretsiz almanızı taahhüt ediyorlar.

İmkanı olan elbette yurtdışındaki kurslara gitmeli, bilhassa İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak İngilizceye inanılmaz katkı verecektir. Fakat yükselen Euro ve Dolar kuru yüzünden insanların kolay kolay böyle bir karar alamamalarını anlarım. O nedenle iyi ve çok pahalı olmayan bir kurs bulursanız bir kaç kur gidebilirsiniz. Ondan sonra elde ettiğiniz temel ile İngilizcenizi kendiniz geliştirmelisiniz ve bunu bedava bir şekilde yapmanın yolları oldukça fazladır. Bu sitenin amaçlarından belki de en önemlisi takipçilerine İngilizcelerini geliştirme yollarını tanıtmak zaten.

Kurs tavsiyesinde bulunamıyorum ne yazık ki çünkü hangi kurs iyidir pek bir bilgim yok. Eğer sizin gidip memnun kaldığınız kurslar varsa bizle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Facebook sayfam için https://www.facebook.com/ingilizcegelistir/

Twitter sayfam için https://twitter.com/engingilizce

Instagram sayfam için https://www.instagram.com/engingilizce/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder